План-конспект урока по английскому языку "Body Language" (6 класс)

  • ПЛАН
  • Мова тіла.
  • Мета уроку
  • Устаткування
  • What kind of films stories do you prefer
  • Were going to revise phrases indicating ways of communication, so this will be the first part of our todays lesson “Communication”.
  • Today were going to study the usage of modals “may” “might” phrases describing body language how it can tell us about peoples emotions.
  • Why do we need these English phrases What situations can we use them in Why do you need to understand peoples gestures
  • Thus were getting to the second part of our lesson BODY LANGUAGE in communication.
  • ”Gestures have different meanings in different cultures, e.g...”
  • And next third part of our lesson is connected with EMOTIONS that a person may express through body language.
  • While listening checking youll have time to answer each question of the quiz.
  • Now youre going to count read your results tell “I agree/dont agree because..”
  • What have you learned at todays lesson What marks do you think you may get for your work
  • Make up sentences with COMMUNICATION-BODY LANGUAGE-EMOTIONS modals MAY/MIGHT NOT



  • Дата30.09.2017
    Размер12.4 Kb.
    ТипПлан-конспект урока по английскому языку "Body L




    ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

    у 6 класі


    Тема: Мова тіла.

    hello_html_2ac2b037.jpg







    Мета уроку

    Навчальна: Організувати вивчення лексики Body Language, оглядове вивчення модальних дієслів may/might та активізацію лексики Communication

    Розвиваюча: Створити умови для розвитку навичок усного мовлення, письма, читання й аудіювання

    Виховна: Сприяти соціальному вихованню, вихованню інтересу до психології поведінки людей, поважного відношення до емоцій інших, інтересу до культури спілкування в різних країнах

    Устаткування: дошка, підручники (Discover English 3), магнітофон, картки, роздатковий матеріал

    Хід уроку:

    1. Організаційний момент: greeting, warming-up (What kind of films & stories do you prefer?), phonetic drill (tongue twister She sells sea shells on the sea shore. )

    2. Актуалізація опорних знань. COMMUNICATION

    We're going to revise phrases indicating ways of communication, so this will be the first part of our today's lesson “Communication”. Match the verbs with appropriate nouns & make up sentences.

    З’єднати дієслова з іменниками в словосполучення та скласти речення, використовуючи Adverbs of Frequency (прислівники частоти).

    1. Ознайомлення з темою й завданнями уроку. Today we're going to study the usage of modals “may” & “might” & phrases describing body language & how it can tell us about people's emotions.

    2. Мотивація навчальної діяльності. Why do we need these English phrases? What situations can we use them in? Why do you need to understand people's gestures?

    3. Робота з новим матеріалом.

      1. Thus we're getting to the second part of our lesson BODY LANGUAGE in communication.

    Презентація нової лексики: ex.1 p.72 SB - вставити дієслова в словосполучення, прослухати, перевірити й повторити (письмо): shake your head, touch your nose, cross your legs, fold your arms, raise your eyebrows, play with your hair, look into someone's eyes

      1. Бесіда ”Gestures have different meanings in different cultures, e.g...” учні продовжують фразу, висловлюючи свою думку й свої ідеї (усна монологічна мова)

      2. And next third part of our lesson is connected with EMOTIONS that a person may express through body language.

    Робота в парах ex.2 p. 73 SB - дати письмові відповіді на питання, використовуючи активну лексику.

      1. Фізкультхвилинка: mime game “Gestures & Emotions” - учитель називає емоції, учні зображують дію-жест.

      2. Читання: quiz “Body Language” p.72 SB

      • scan-reading ex.3 p.73 SB - визначити в яких питаннях тексту (опитування) говориться про школу, друзів, будинок

      • skim-reading ex.4 p.73 SB - заповнити реченнями пропуски в тексті (опитуванні)

    While listening & checking you'll have time to answer each question of the quiz.

    Now you're going to count & read your results & tell “I agree/don't agree because..”

      • post-reading ex.5 p.73 SB - обговорення результатів опитування (читання, усне мовлення)

      1. Презентація граматики:модальні дієслова MAY/MIGHT grammar box p.73 SB

      • читання правила, прикладів, переклад й обговорення

      • учні дають свої відповіді на питання, використовуючи may/might (not) 1.“Jim loves football, but he can't play today. Why?” - own answers 2.“Do we know this for sure?”-”No”.

      • знайти приклади в тексті

    1. Закріплення вивченого матеріалу:COMMUNICATION - BODY LANGUAGE - EMOTIONS & modals MAY/MIGHT NOT - у парах скласти пропозиції на основі роздаткового матеріалу

    2. Домашнє завдання: WB pp. 58-59

    3. Підсумки уроку. What have you learned at today's lesson? What marks do you think you may get for your work?

    4. Самоаналіз.





    Make up sentences with COMMUNICATION-BODY LANGUAGE-EMOTIONS & modals MAY/MIGHT NOT

    If you don't agree

    If you're nervous look into your friend's eyes

    If you're annoyed fold your arms

    If you have an argument play with your hair

    If you make an excuse you may (not) cross your legs

    If you're telling the truth might touch your nose

    If you're telling a lie raise your eyebrows

    If you're surprised shake your head

    If you're disappointed

    If you keep a secret